adcov.com

Znaki i objawy choroby wieńcowej u kobiet

Choroba wieńcowa (CAD) jest główną przyczyną zgonów u kobiet, ale objawy często niezauważone. Mimo że kobiety mogą doświadczyć klasyczne objawy bólu w klatce piersiowej i ramienia, duszność i niestrawność lub zgaga, są bardziej narażone na niezwykłe zmęczenie lub zaburzenia snu. Zabiegi różnią się także u kobiet w porównaniu z mężczyznami. Kobiety lepiej odpowiadać leków trombolitycznych, podczas angioplastyki jest bardziej skuteczne u mężczyzn.

Co to jest choroba wieńcowa?

CAD, zwany także miażdżycy tętnic wieńcowych lub miażdżycowych jest najczęściej występującym rodzajem choroby serca u mężczyzn i kobiet. Występuje, gdy formy Tablica na wewnętrznych ściankach tętnic, dostarczanie krwi i tlenu do serca. Tablica zwęża tętnice i ogranicza dopływ krwi do serca, co może prowadzić do bólu w klatce piersiowej i zawału serca. W czasie, mięsień sercowy i może nie osłabia. Chociaż choroby serca wszystkich typów jest niedostatecznie uznawane wśród kobiet, więcej kobiet umiera z powodu CAD, niż umiera na raka, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby, cukrzyca Alzheimera i wypadki samochodowe razem.

Objawy u kobiet

Charakterystyczne objawy CAD obejmują bóle w klatce piersiowej (dławica piersiowa) lub ból w innych górnych części ciała, takich jak ramion, barku lub pleców; pocenie się, niestrawność lub zgaga; nudności lub wymioty; zawroty głowy i szybkie lub nieregularne bicie serca. Kobiet z CAD mogą wystąpić klasyczne objawy, ale są również narażone na mniej powszechnie uznanych objawy, takie jak nietypowe zmęczenie, zaburzenia snu, duszność, niestrawność i niepokoju.

Czynniki ryzyka

Kobiety mają tendencję do 10 lat starsze niż mężczyźni, gdy pierwsze objawy doświadczenie CAD. Kobiety ryzyko CAD potraja po menopauzie. Wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i wysokotłuszczowe brzucha zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, a wszystkie te czynniki zwiększają po menopauzie. Stres i niepokój mają tendencję do inicjowania ataków serca u kobiet, natomiast u mężczyzn, ćwiczeń lub wysiłku wydają się być czynniki wywołujące. Inne czynniki ryzyka to palenie tytoniu, kobiety historię rodziny CAD, wiek powyżej 65 lat i wczesnej menopauzy. Kobiety często nie szukają właściwej opieki, ponieważ nie są w stanie rozpoznać objawy, jak związane z chorobami serca.

Zapobieganie

Kobiety mogą uniknąć CAD poprzez kilka zmian w stylu życia. Kobiety powinny przestać palić, regularnie pić alkohol w umiarkowanych ilościach (maksymalnie jeden drink dziennie) i ćwiczenia, co najmniej dwa i pół godziny umiarkowanej aktywności dwa razy w tygodniu dodatkowe propozycje, aby zapobiec chorobom serca obejmują następujące serca zdrowej diety, ograniczenie tłuszczów nasyconych i cholesterol i utrzymywanie wskaźnika masy ciała między 18,5 i 24,9 i obwodu talii mniejsza niż 35 cm.

Leczenie

Leczenie CAD dla kobiet różni się od zabiegów dla mężczyzn. Tętnicze tablica ma tendencję do budowania w równej warstwie u kobiet, a nie masywną, nieregularną tworzenia płytek u mężczyzn. Angioplastyka i stenty są nieskuteczne dla sprawnego płytki w tętnicach kobiet i leki produkować lepszy wynik. Leki trombolityczne (leki, które rozpada zakrzepów) są bardziej skuteczne u kobiet niż u mężczyzn. Aspiryna jest bardziej skuteczny w zapobieganiu udaru u kobiet w porównaniu z mężczyznami, ale zmniejsza ryzyko zawału serca więcej u mężczyzn niż u kobiet. Inne zabiegi obejmują leki ciśnienie krwi, statyny w celu obniżenia poziomu cholesterolu, enzymy konwersji angiotensyny i blokery receptora angiotensyny. Estrogen terapia zastępcza nie wyklucza CAD i może nawet zwiększyć ryzyko kobiety, jeśli ona jest 10 lub więcej lat po menopauzie.