adcov.com

Stigma przewlekłej choroby wątroby

Piętno przewlekłą chorobą wątroby jest powszechnie postrzegane na celu nie tylko osoby z chorobą, ale także na ich rodziny. Ludzie, którzy mają zakontraktowane chorób wątroby są często oznaczone w wyborze stylu życia przez część społeczeństwa. To daje diagnozę dwutorową efekt dla osoby z przewlekłą chorobą wątroby - cierpią z objawów medycznych i są odrzucane społecznie.

Identyfikacja

Słowo "piętno" pierwotnie odnosiła się do widocznego znaku, który został użyty do wstydu i hańby osobę. Dokonano tego z marką lub tatuaż, że skazany lub ostracyzmu osoba musiała nosić. W 1963 roku, socjolog Erving Goffman rozwinął ideę piętno społeczne. Od tego czasu, stigma został użyty do określenia dewaluacji społeczeństwa osoby, ze względu na stan ma to jest poza kontrolą.

Nieporozumień

Przewlekłe choroby wątroby od dawna związane z ciężkim pijący alkoholu.

Marskość wątroby może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak środki chemiczne, niektóre leki oraz chorób genetycznych, które umożliwiają tworzenie się metali. Niestety, jeśli ktoś jest z rozpoznaniem tej choroby, inni uważają, że jest to spowodowane spożywaniem alkoholu.

Rodzaje

Wirusowe zapalenie wątroby typu jest zapalenie wątroby i jest spowodowane przez wirus. A, B i C są trzy różne rodzaje zapalenia wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby typu A może być zawarte przez picie skażonej wody lub jedzenia niedogotowane skorupiaków. Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C są transmitowane przez krew i ślina. Z powodu zapalenia wątroby typu B i C są zakontraktowane przez krew, noszą piętno jest związany z użytkownikiem IV narkotyków, który dzieli się z innymi igłami.

Efekty

Według artykułu "Stigma, zapalenia wątroby typu C i Narkomanii" na HCV Advocate.org, wiele osób z zapaleniem wątroby często utrzymać kondycję do siebie ze względu na znamiona społecznych. Zapalenie wątroby jest chorobą, która jest zaraźliwa przez krew i ślinę, ale wielu ludzi nosi to zbyt daleko. Piętno tej choroby ma niektórzy ludzie nie chcą wejść w kontakt z kimś, kto jest zainfekowany. Według artykułu na HCV Advocate.org jeden medycznego odmówił świadczenia usług dla osoby z wirusowym zapaleniem wątroby typu C może spowodować izolację społeczną dla osoby z chorobą.

Wpływ na rodziny

Osoby z przewlekłą chorobą wątroby często napiętnowane jako mający pewien tryb życia. Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C są rozprzestrzeniać się za pośrednictwem krwi i płynów ustrojowych. Wirusowe zapalenie wątroby typu A może być rozłożone przez odchody i zanieczyszczenia ścieków. Wiele osób nie rozróżnia tych trzech typów zapalenia wątroby. Nie jest niczym niezwykłym dla piętnem nie jest czyste, czy nie o zdrowe nawyki pielęgnacyjne śledzić wszystkie trzy rodzaje. To piętno często przenosi się do innych członków rodziny, ponieważ zapalenie wątroby jest chorobą zakaźną.