adcov.com

Skutki uboczne efawirenzu

Efawirenz jest jednym z leków stosowanych w celu leczenia infekcji HIV i razem z innymi lekami HIV. To nie leczy tę chorobę, ale pomaga zapobiegać pewne komplikacje HIV. Jak w przypadku wielu innych leków, niektóre działania niepożądane związane ze stosowaniem efawirenzu, które mogą być łagodne lub ciężkie.

Reakcja alergiczna

Dla osób przyjmujących efawirenz, ciężka reakcja alergiczna jest możliwa. Drugs.com stwierdza, że ​​objawy reakcji alergicznej należą: pokrzywka, obrzęk twarzy, warg, języka i jamy ustnej, trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej, dziwne zachowanie, zmiany osobowości, urojenia i halucynacje. Inne możliwe objawy to ciemny kolor moczu, bladą stolce, utrata pamięci, owrzodzenia zlokalizowane w ustach, paranoi, gorączka, wysypka, zmęczenie, ciężkiej depresji i myśli samobójczych. Niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeśli którykolwiek z nich utrzymują.

Skutki uboczne - układu nerwowego

Łagodne do ciężkich skutków ubocznych systemu nerwowego możliwe leczonych tym lekiem są. Jak stwierdził Drugs.com, mogą obejmować zawroty głowy (10%), bezsenność (7%), ból głowy (6%), senność i hypesthesia (2-3%). Utrata pamięci, halucynacje, pobudzenie, wyraziste sny, zmiany osobowości, zaburzenia koncentracji uwagi, koszmary nocne, koszmary senne, drgawki, drżenie, problemy z wagą, mrowienie i osłabienie koncentracji były również zgłaszane. Wiele z nich nie są poważne i ustępują po 2-4 tygodniach leczenia.

Skutki uboczne - Psychiatric

Psychiczne działania niepożądane były zgłaszane w niektórych przypadkach była ciężka. Drugs.com informuje, że objawy to myśli samobójcze, depresja (19%), ciężka depresja, lęk (13%), nerwowość (7%), nie-śmiertelne próby samobójcze, agresywne zachowanie i paranoi. Obsesyjne zachowania, zmiany nastroju, drażliwość, urojenia i doświadczenie były również przez pacjentów przyjmujących efawirenz. W wielu przypadkach Drugs.com wskazuje, że u pacjentów zaprzestało stosowania tego leku z powodu tych skutków ubocznych.

Skutki uboczne - Dermatologic / przewodu pokarmowego

Sucha skóra, wysypka, zespół Stevensa-Johnsona, nadwrażliwość na światło słoneczne i przebarwienia skóry zostały zgłoszone przez pacjentów przyjmujących efawirenz, stwierdza Drugs.com. Wysypka występuje nawet u 40% pacjentów przyjmujących ten lek. Żołądkowo-jelitowe działania niepożądane to: nudności (10%), biegunka (10%), wymioty, niestrawność, zaparcia, bóle brzucha, rzadko, pieczenie w jamie ustnej, dziąseł i języka. Drugs.com wyjaśnia, że ​​w niektórych przypadkach przerywano leczenie z powodu zespołu ustach spalania.

Dodatkowe działania niepożądane

Dodatkowe działania niepożądane obejmują wzrost niektórych enzymów w wątrobie, takich jak ALT, AST i GGT. Niewydolność wątroby, zapalenie wątroby i również zostały zgłoszone. Kołatanie serca, bóle mięśni, bóle stawów i zaczerwienienie są inne możliwe działania niepożądane zgłaszane przez Drugs.com. Zmęczenie, zaburzenia widzenia, gorączka, kaszel, kamieni w drogach moczowych, zapalenie płuc i powikłania zostały również doświadczony.