adcov.com

Ruch kuliste

Ruch kuliste


Ball i gniazdo występuje wtedy, gdy ruch z grubsza okrągły przedmiot (piłka) obraca się w obiekcie w kształcie kubka (gniazdo). W organizmie ludzkim, kulowy stawów utworzyć kulisty ruchu. Ludzie są jednym z nielicznych żywych stworzeń z przegubów kulistych.

Przeguby kulowy

Ciało ludzkie składa się z dwóch zestawów połączeń kulistych - ramiona i biodra. W ramieniu, piłka górnej kości (kości ramiennej) ramienia pasuje do gniazda łopatki (łopatka) i pozwala ramię przenieść. W biodrze, piłka górnej kości nóg (kość udowa) pasuje do gniazda kości biodrowej (miednicy), umożliwiając ruch nóg. Połączenie barku pozwala na większy zakres ruchu, ponieważ gniazdo z łopatki jest znacznie płytsze niż gniazda miednicy. Jednak stawu biodrowego jest bardziej stabilny.

Zakres ruchu

Kulisty przeguby pozwalają na największym możliwym zakresie ruchu stawu u człowieka. W przeciwieństwie do przegubów zawiasowych, które pozwalają na ruch tylko w jednym kierunku, kulowy przeguby pozwalają na przepływ w wielu kierunkach. Rozważmy ramię, którą można podnieść powyżej głowy, opuszczone obok ciała, rozszerzone z ciała lub przesuwa się do przodu w poprzek ciała. Ponadto, ramię obraca się koło 360 stopni gdy znajduje się z boku.

Chrząstka

Chrząstka jest system buforowy natury. Chrząstka jest substancja tkanki twardej, która zapewnia strukturę podobną do struktury kości, ale jest bardziej elastyczny. Występuje na obszarach ciała gdzie jest wymagane wytrzymałości kości, ale kruchość kości jest niepożądane. Chrząstka odgrywa ważną rolę w utrzymaniu stawów kulistych razem. Obręcz linii chrząstki dla gniazd miednicy i szkaplerz i pomaga zapobiegać piłki kości udowej i kości ramiennej z poślizgiem na miejscu podczas ruchu.

Więzadła

Więzadła są ważną częścią ludzkiego ciała. Te włókniste pasma tkanki miękkiej połączenia dwóch lub więcej kości i kości może także łączyć się z chrząstki. Więzadła składają się z twardej tkanki, które tworzą silne, trwałe wiązanie pomiędzy kości i utrzymuje je na miejscu, gdy ciało jest w spoczynku. W przypadku złączy wiązadła zapewniają elastyczność niezbędną do poruszania się. Więzadeł kości może także zapobiec przesuwaniu się niechcianego kierunku (co skutkowałoby zwichnięcia).

Urazy

Z powodu częstych ruchów stawów, są bardzo podatne na uszkodzenia. Kulowy przyłącza są bardziej stabilne niż inne złączy ze względu na ich większy zakres ruchu. Na przykład, staw kolanowy, który może zginać tylko w jednym kierunku, mogą być przenoszone na "złą drogę" łatwiej niż stawu biodrowego z jego wielu "odpowiedni sposób" ruchu. Najczęstszym przegub kulowy szkody jest znany rotatorów łza, która wpływa na mięśnie, więzadła i ścięgna w stawie barkowym.