adcov.com

Przyczyny zły smak w ustach

Przyczyny zły smak w ustach


Wszyscy skarżyli się o "zły smak w ustach" w takim czy innym czasie. Jeśli cierpi na cuchnący oddech, to zły smak może być bardziej widoczne niż w innych okresach, choć trudno jest zauważyć własnego nieświeży oddech. Cuchnący oddech nie zawsze jest przyczyną zły gust w ustach.

Narkotyki i narażenia chemiczne

Skutkiem ubocznym niektórych leków jest zły smak w ustach. To nie znaczy, że to się stanie ze wszyscy ludzie biorąc konkretny lek, ale jest to coś do rozważenia. Ekspozycja na niektórych substancji, takich jak środki owadobójcze mogą również powodować nieprzyjemny smak w ustach.

Ciąża

Podczas jakiejś części ciąży, wiele kobiet w ciąży skarżą się na nieprzyjemny smak w ustach. Dla niektórych to może być tak źle, że powoduje nudności i zazwyczaj będą ssać mennice lub innych cukierków do łagodzenia Kłopotliwy smak. Na szczęście, ten objaw jest tymczasowy i zazwyczaj będzie już przed narodzinami dziecka.

Choroba

Niektóre choroby mogą pozostawić niezwykły lub nieprzyjemny smak w ustach. Może się to zdarzyć na choroby jamy ustnej i gardła, takimi jak próchnica, choroby dziąseł, raki jamy ustnej i gardła i zakażenia bakteryjne. Infekcje dróg oddechowych i ucha środkowego może powodować nieprzyjemny smak w ustach, podobnie jak wymioty. Niektóre choroby mogą również prowadzić produktów ubocznych w ślinie, co powoduje nieprzyjemny smak i oddech. Lekarz lub lekarz dentysta powinien być widoczny natychmiast, jeśli podejrzewasz, mając żadnego problemu medycznego.

Niektóre choroby, które pozostawiają gorzki smak w ustach, to zgaga, przepuklina rozworu przełykowego, choroba refluksowa przełyku (GERD), achalazja, Helicobacter pylori, liszaj płaski i zachłystowe zapalenie płuc.

Zaburzenia smaku, zniekształcenia lub utrzymującego się braku smaku w ustach, może również powodować zjełczały, metalowych faul lub słony smak. Osoba może mieć również pieczenie w ustach, które mogą towarzyszyć zaburzenia smaku. To jest bardziej powszechne w średnim wieku lub starszych kobiet.

Terapie choroby

Niektóre metody leczenia chorób takich jak promieniowanie dla raka szyi i głowy, może powodować zakłócenia w smaku. Chemioterapia do głowy i szyi mogą uszkodzić kubki smakowe, czasem wpływu, jak jedzenie smakuje. W wielu przypadkach te metody leczenia mogą powodować zmiany w zdolności do zapachu. Ponieważ zarówno zmysł węchu i smaku są ściśle powiązane, każdy problem występujący z węchu radykalnie wpłynąć na nasze poczucie smaku.