adcov.com

Przyczyny amyloidoza

Przyczyny amyloidoza

Definicja i objawy

Amyloidoza, nieprawidłowe nagromadzenie białka amyloidu w tkankach i narządach, jest rzadkim schorzeniem, które powoduje, tkanek i narządów do dysfunkcji lub nie, co potencjalnie śmiertelne. Amyloidu wytwarzana jest przez komórki szpiku kostnego, a najczęściej gromadzi się w nerkach, sercu, wątrobie, śledzionie, przewodu pokarmowego i układu nerwowego.
Objawy zależą od narządów dotkniętych, a w niektórych przypadkach, u pacjentów ze skrobiawicą nie zauważyć żadnych objawów. Najczęstsze objawy początkowe są utrata masy ciała i skrajne zmęczenie. Jeden niezwykłym objawem jest rozszerzeniem języka. Skrobiawica jest trudna do diagnozy, ponieważ rzadko i jej objawy są różne. Wiele testów laboratoryjnych są wymagane, aby wykluczyć inne warunki. Jedynym prawdziwym sposobem diagnozy jest zbadanie próbek tkanek uzyskanych w biopsji. Nagromadzenia białka amyloidu mogą być przeglądane w tkance próbki pod mikroskopem.

Rodzaje

Istnieją trzy główne typy skrobiawicy. Amyloidoza pierwotna jest najczęściej, wpływając przede wszystkim serca, nerek, układu nerwowego i przewodu pokarmowego. Chociaż na ogół pojawia się warunek pojedynczej, to czasami związane ze szpiczakiem mnogim, raka z komórek szpiku kostnego. Nie jest znana przyczyna pierwotnej amyloidozy.
Wtórnej skrobiawicy jest powodowana przez innego stanu, typowo przewlekłych, chorób zakaźnych i zapalnych. Przy tego rodzaju osadzały amyloidu są najczęściej występuje w gruczołach śledziony, wątroby i chłonnych.

Familial lub dziedziczne, skrobiawica jest dziedziczona formą choroby. Jest to spowodowane przez dziedzicznej wady białka krwi, białka amyloidu jest powszechnie spotykane w nerkach, naczyń krwionośnych, serca i układu nerwowego.
Czwarty ogólny typ skrobiawicy, który jest związany ze starzeniem się, typowo obserwowane w chorobie Alzheimera. Nagromadzenie białka amyloidu w mózgu i uważa się za część przyczynę choroby Alzheimera.

Leczenie

O pierwotnej i rodzinnej skrobiawicy, nie ma lekarstwa. Leczenie tych dwóch rodzajów jest kontrolowanie objawów i zapobiegania komplikacjom. Chemioterapia i chirurgiczne usunięcie nagromadzenia są znane metody leczenia. Komórek macierzystych i przeszczepy narządów występują w innych przypadkach. Jednakże, korpus będzie produkować białka amyloidu i proces rozpoczyna się gromadzenie nowej progresji tissue.The wtórnej skrobiawicy można spowolnić przez potraktowanie pierwszorzędową, powodując chorobę. Ogółem leczenie jest paliatywne, jak amyloidoza jest warunkiem progresywny.