adcov.com

Prognoza tętniaka aorty brzusznej

Tętniak aorty występuje w tętnicy przenoszenia krew z serca do ciała. Może rosnąć duża w ciągu wielu lat, często do produkcji żadnych objawów, aż pęknie. Pęknięty tętniak aorty brzusznej może się stać szybko, powoduje silny ból i stanowić zagrożenie dla życia.

Objawy

Objawy tętniaka aorty brzusznej to nagły, silny ból w żołądku lub dolnej części pleców i pulsujące uczucie w brzuchu. Jeśli tętniak pęknie, objawy mogą obejmować zawroty głowy i utratę przytomności.

Przyczyny

Przyczyny tętniaka aorty brzusznej nie są znane, ale pewne czynniki zwiększają swoje ryzyko, w tym miażdżycy, jest mężczyzna, a ponad 60 lat, wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i rodzinie choroby.

Leczenie

Po rozpoznaniu małe brzuszne tętniaki aorty są monitorowane co sześć do 12 miesięcy. Dla tętniaków większych niż 2 cm, leczenie obejmuje operację naprawy uszkodzonych naczyń krwionośnych.

Procedury

W chirurgii otwartej tętniaka, osłabiona część aorty otrzymuje z tworzywa sztucznego przeszczepu aorty. Wewnątrznaczyniowe stentgraftu ma innej opcji chirurgicznych, w których stentgraftu zastępuje uszkodzone miejsce.

Rokowanie

Odzyskiwanie z otwartym naprawy tętniaka jest zazwyczaj trzy miesiące z ponad 90 procent pacjentów w pełni odzyskać. Wewnątrznaczyniowe stentu przeszczepy mają krótszy odzysku, ale może nie działać dla niektórych pacjentów tętniaka.