adcov.com

Oral Allergy Syndrome Leczenie

Oral Allergy Syndrome Leczenie


Zespół alergii jamy ustnej (OAS) występuje najczęściej u osób, które regularnie doświadczają katar sienny lub astmę. Objawy pojawiają się, gdy osoba zużywa surowych owoców, warzyw lub orzechów, które monituje uwalnianie histaminy w organizmie. W przeciwieństwie do alergii owoce morza, w której jedzenie samo w sobie jest przyczyna reakcji, odpowiedzi OAS są określone przez rodzaj pyłku, do którego osoba jest uczulony.

Objawy

Objawy OAS są zwykle łagodne i szybko rozwijać po pierwszym kontakcie z surowym jedzeniem. Obrzęk, świąd i mrowienie wewnątrz jamy ustnej i gardła jest powszechne. Usta są zwykle wpływa również. Standardowe mogą również wystąpić objawy takie jak katar sienny podrażnionych oczu, kichanie i katar. Więcej ciężkie reakcje są rzadkie i naśladować tych standardowej alergii pokarmowej: wymioty, bóle brzucha, biegunka lub trudności w oddychaniu. Anafilaksja jest najpoważniejszą konsekwencją zespołu alergii jamy ustnej, ale to rzadko.

Rodzaje

Istnieje kilka kategorii OPA. Są one grupowane w zależności który typ pyłku utworzony początkowy czułość. Ambrozji pyłek jest zwykle związane z reakcjami do żywności, takich jak cukinia, bananów i melona. Pyłki traw wiąże się melony, pomarańcze i pomidory. Olcha i brzoza pyłek zarówno interakcji z jabłka, migdały, gruszki, seler i wiśni. Birch znane jest również wchodzić w interakcje z kilkoma innymi owoce, w tym morele, nektarynki, śliwki.

Zapobieganie

Zespół alergii jamy ustnej najłatwiej zapobiec poprzez unikanie pokarmów, że szybkie konkretne objawy - zwłaszcza podczas wiosną i jesienią, kiedy liczy się pyłków jest wysokie. Gotowanie w kuchence mikrofalowej lub krótko owoce i warzywa przed jedzeniem może ograniczyć lub wyeliminować niektóre reakcje. Peeling produktów i / lub wybór owoców, które nie są w pełni dojrzałe czasami dość pomaga zmniejszyć występowanie OAS. Podstawiając żywności, które na ogół nie powodują reakcji jest jeden sposób, aby zachować zdrowy poziom świeżej żywności w diecie. Przykłady obejmują: winogrona, figi, ananasy, szpinak, brokuły i kapusta.

Leczenie w domu

Over-the-counter leki przeciwhistaminowe są zazwyczaj wystarczające do leczenia łagodnych objawów OAS, jeśli nie rozwiązać na własną rękę. Ważne jest, aby przestać jeść żywność natychmiast, jak tylko pojawia się reakcja alergiczna. Ekspozycja może nadal objawy gorzej. Jeśli osoba ma znany ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, lekarz może przepisać EpiPen dla samorządu w domu. Zastrzyki adrenaliny działać szybko, aby zatrzymać i odwrócić obrzęk gardła i jamy ustnej.

Immunoterapii

Zdjęć alergików wykazano, aby pomóc złagodzić zespół alergii jamy ustnej, w niektórych przypadkach. Takie leczenie jest często zalecane dla osób z ciężką i bieżące nieżytu nosa związanego z OPA. Tylko alergolog lub immunologiem może określić, czy ten typ leczenia jest odpowiednia dla konkretnego pacjenta. Strzały immunoterapii zawierać niewielkie ilości specyficznych substancji (pyłki, a nie żywności), które są przyczyna objawów. Dawkowanie zwiększa się z czasem wzmocnienia odporności na te alergeny. Leczenie trwa kilka lat, ale wyniki mogą być długotrwałe.