adcov.com

Opis raka szyjki macicy

Szyjka ma wąską przestrzeń na dole macicy, który łączy macicy do pochwy. Rak szyjki macicy występuje, gdy komórki szyjki mnożą w sposób niekontrolowany, tworząc lub wzrost guza.

Znaczenie

Każdego roku ponad 11.000 kobiet z rozpoznaniem raka szyjki macicy, według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Rodzaje

Około 80 do 90 procent przypadków raka szyjki macicy jest rak płaskonabłonkowy, które tworzą się w komórkach znajdujących się najbliżej pochwy, zgodnie z American Cancer Society. Pozostałe przypadki raka szyjki macicy to gruczolakorak, które tworzą się na części macicy najbliżej pochwy.

Objawy

Po pierwsze rozwija się rak szyjki macicy, to może powodować żadnych objawów, zgodnie z Mayo Clinic. Jako stan pogarsza, mogą wystąpić krwawienia z pochwy po stosunku lub między miesiączkami; wodnista lub krwawa wydzielina z macicy, który ma nieprzyjemny zapach; ból w obrębie miednicy lub ból podczas stosunku.

Przyczyna

Jedną z głównych przyczyn raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego lub HPV, choroby przenoszone drogą płciową, zgodnie z Mayo Clinic.

Leczenie

Kiedy złapany na początku, lekarze często leczeniu raka szyjki macicy, z małych zabiegów chirurgicznych, które po prostu usunąć nieprawidłowych komórek, takich jak chirurgii laserowej lub pętli procedur elektrochirurgiczną wycięcie. Bardziej zaawansowane przypadki mogą wymagać histerektomii lub chirurgiczne usunięcie macicy i szyjki macicy, chemioterapię i radioterapię.

Zapobieganie

Uzyskanie cytologiczne od ginekologa co roku pomaga nieprawidłowości połowów w komórkach szyjki macicy, zanim rozwinie się inwazyjnych form raka, donosi Mayo Clinic. Ponadto, szczepionka zapobiega kobiet Gardasil zahaczania wiele rodzajów HPV, co zmniejsza ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.