adcov.com

Niebezpieczeństwa Vytorin

Vytorin jest kombinacja leków zawierających zarówno simwastatyny (Zocor) i ezetymib (Zetia). Jest on przewidziany do obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu. Zocor, podobnie jak inne statyny, bloki enzymu w wątrobie niezbędnej do wytwarzania cholesterolu. Zetia zmniejsza wchłanianie cholesterolu. Niebezpieczne działania niepożądane występują rzadko.

Miopatia

Rzadko Vytorin jest związane z miopatii, poważnego, ale zwykle odwracalny stan mięśni. Objawy obejmują ból, osłabienie mięśni, jak i zmęczenie.

Rabdomiolizy

Jeszcze rzadziej Vytorin stosowanie może doprowadzić do bardzo poważnej choroby zwanej rabdomiolizy. Podział białek mięśni szkieletowych włókien mięśni uwalnia do krwi, które mogą utrudniać nerki.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować leki obniżające cholesterol, ponieważ zarówno płód, a dziecko wymaga cholesterolu wzrostu.

Interakcje

Vytorin interakcje z wieloma innymi lekami. Są to leki przeciwzakrzepowe, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, leki nadciśnienie i leki immunosupresyjne.

Rozważania wątroby

Statyny są powiązane z enzymów wątrobowych, dlatego u pacjentów z niewydolnością wątroby nie należy stosować Vytorin. Każdy, kto pije duże ilości alkoholu również mogą nie być w stanie korzystać z tego leku.