adcov.com

Niacyna i choroby serca

Niacyna, znana także jako witamina B3, jest jednym z B kompleks witaminy. Witaminy te odgrywają istotną rolę w różnych systemach ustrojowych i funkcji, a są niezbędne dla dobrego zdrowia i samopoczucia. Wśród wielu zalet sprawdzonych niacyny jest jej zdolność do wspomagania leczenia pewnych typów choroby serca i promocja zdrowia serca.

Podstawowe funkcje niacyny

Niacyna działa z innych witamin z grupy B, które pomogą w metabolizmie organizmu i uzyskania energii z węglowodanów, białek i tłuszczów. Odgrywa również kluczową rolę w produkcji kwasów żołądkowych. Dobre zdrowie skóry jest wspierany przez niacyny, jak krążenie krwi i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niacyna jest kluczem do wytwarzania w organizmie pewnych hormonów, i to pomaga w regulacji poziomu cholesterolu we krwi.

Niacyna i Prewencji Chorób Serca

Jednym z najwyższych czynników ryzyka rozwoju chorób serca jest podwyższony poziom LDL (złego) cholesterolu, i niewystarczającego poziomu HDL (dobrego), cholesterolu. Niacyna okazały się bardzo skuteczne w zwalczaniu tych problemów, jak obniżenie poziomu cholesterolu LDL i podwyższenie poziomu cholesterolu HDL. Niacyna jest często przepisywany na ten cel, w jej postaci własnej lub w połączeniu z statyn.

Niacyna i Leczenie Chorób Serca

Według badania opublikowanego w New England Journal of Medicine, niacyny, w skojarzeniu z simwastatyny, może spowolnić lub nawet odwrócić zwężenie tętnic wieńcowych. Na własną rękę, simwastatyny obniża zły cholesterol, ale niacyna zwiększa poziom dobrego cholesterolu, wzmacniania korzyści statyny. Wyniki badań wskazują, że postęp choroby serca można spowolnić lub odwrócić przy pomocy niacyny, a leczenie skojarzone zmniejszają ryzyko trzy letni sercowo przypadku jednemu z 33, w przeciwieństwie do ośmiu z 34 w grupie otrzymującej placebo . Ponadto, zgodnie z wynikami badań z Coronary Drug Project i śledzenie odbywa się na jego uczestników, niacyna był najbardziej skuteczny środek stosowany w tym badaniu, z grupą leczoną odżywczej wykazujące zmniejszenie 11 procent długoterminowego ryzyka ataku serca.

Źródła niacyny

Żywności, które są bogate w niacynę m.in. mięsa, ryb i drobiu, takich jak wątroba wołowa, mielona wołowina, kurczak, piersi, tuńczyka i łososia. Produkty zbożowe, takie jak kasza kukurydziana, makaronów, tortilli i jęczmienia zawierają niacyny, podobnie jak orzeszki ziemne, grzyby i soczewicę. Roślinne źródła niacyna to słodkie ziemniaki, marchew, kukurydza i ziemniaki i owoce bogate w ten składnik odżywczy to mango i brzoskwinie. Podczas gdy niacyna jest najlepiej wchłaniane przez ciało, kiedy uzyskano ze źródeł dietetycznych, odpowiednie ilości mogą być trudne do utrzymania w samej diety. Suplementy mogą być dobrą alternatywą dla niektórych ludzi, szczególnie dla tych, którzy szukają wyższych poziomów niezbędnych do spraw cholesterolu.

Przestrogi

Niacynę w dawkach większych niż 100 mg jest uważana za lek na receptę i najlepiej przyjmować pod nadzorem pracownika służby zdrowia, ponieważ może wystąpić wiele skutków ubocznych. Wśród najczęstszych z nich jest uczucie mrowienia lub zaczerwienienie w twarz, świądu, wysypki i biegunki. Niacyna może zaburzać wchłanianie niektórych antybiotyków, a to może nasilać działanie niektórych krzepnięcie krwi, a więc tych, na regularnych leki powinny skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem przed podjęciem suplementów niacyny, aby uniknąć możliwości szkodliwych interakcji z innymi lekami.