adcov.com

Miano ANA i wysokiej choroba naczyniowa

Miano ANA i wysokiej choroba naczyniowa


Choroby naczyniowe kolagenowe wpływają na strukturę tkanki łącznej i kości ludzkiego ciała. Badanie krwi ANA, znany także jako test przeciwciała przeciwciał przeciwjądrowych mierzy ilość nieprawidłowych przeciwciał w krwi. Te przeciwciała atakują zdrowe tkanki, powodując ich uszkodzenia. Ktoś z kolagenu choroby naczyń mogą mieć podwyższone ANA miano.

Choroby tkanki łącznej

Niektóre choroby naczyniowe kolagenu może powodować wysoką ANA ilości. Choroby te obejmują obwodowy toczeń rumieniowaty (SLE), reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie skórno-mięśniowe, zapalenie guzkowate tętnic i twardzinę. Choroby naczyniowe kolagenu może powodować zapalenie stawów, gorączka, osłabienie i autoimmunologiczna anemia hemolityczna. UNJ Langone Medical Center określa autoimmunologiczną hemolityczną anemię, jako stan, w którym krwinki czerwone są atakowane przez układ odpornościowy. To powoduje, że czerwone krwinki rozbić i rozpadać. Zmęczenie jest objawem kilku kolagenozy naczyń.

ANA test

Badanie krwi ANA stosuje się jako narzędzie do badań przesiewowych w chorobach autoimmunologicznych. Podczas badania próbkę krwi od jednego z tych żył. Próbkę analizuje się w celu określenia liczby obecnych przeciwciał przeciwjądrowych. ANA Miano stężenie przeciwciał przeciwjądrowych, które mogą wystąpić w różnych wzorów. Wzory konspektu są związane z toczniem rumieniowatym. Prążkowy obraz jest powiązany z kolagenu chorób naczyniowych, takich jak twardzina skóry, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty i zapalenie wielomięśniowe. Jąderkowej wzory są połączone wielomięśniowe i twardzina skóry. Rozproszone wzór najczęściej związane z toczniem i mieszaną chorobę tkanki łącznej.

Problemy badania

ANA miano nie jest bezwzględne oznaczenie, że chorobą autoimmunologiczną jest obecny. Ludzie z negatywnych testów ANA może mieć chorób tkanki łącznej. Osoby z podwyższonym ANA miano nie może mieć chorób tkanki łącznej i innych chorób autoimmunologicznych. Kolejny problem z testowania ANA jest dodatni ANA mogą występować przed ktoś rozwija jakiekolwiek oznaki lub objawy choroby autoimmunologicznej. Oznacza to, że pacjent, ani lekarz musi pracować razem w celu określenia znaczenia dodatniego wyniku. Wraz z wiekiem, fałszywie dodatnie testy ANA się bardziej powszechne, co zmniejsza przydatność tego testu, gdy stosować u osób w podeszłym wieku.

Badania uzupełniające

Badanie krwi ANA jest stosowany w połączeniu z innymi testami laboratoryjnymi i badań radiologicznych w celu określenia czy obecna jest choroba autoimmunologiczna. Dokładne badanie lekarskie i historię choroby lekarz może pomóc ustalić, czy objawy danego pacjenta może być spowodowane przez choroby autoimmunologicznej. Badania krwi może być przeprowadzane w celu określenia stężenia przeciwciał w krwi. Uszkodzenia tkanek spowodowane przez choroby autoimmunologiczne mogą być również wykrywane poprzez kilka testów krwi. Badania obrazowe może wykryć zmiany w narządach, stawów i kości. Zmiany tkanki mogą być również wykrywane przy użyciu biopsji.

Fałszywych wyników

Fałszywie dodatnie wyniki ANA może być spowodowane przez kilka czynników. Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemii Klinicznej donosi, że 3 do 5 procent osób rasy mają pozytywny wynik ANA, nawet gdy kolagen choroby naczyń nie jest obecny. U mężczyzn i kobiet powyżej 65 roku życia, to wzrasta do 10 do 37 procent. Niektóre leki mogą powodować objawy tocznia, który jest znany jako toczeń polekowego. Leki te obejmują prokainamid, hydralazyny, izoniazyd i leki stosowane w celu zapobiegania wystąpieniu drgawek. Gdy leki te są zatrzymane, objawy lupus zazwyczaj ustępują.