adcov.com

Lista ziaren, które są bogate w błonnik

Lista ziaren, które są bogate w błonnik


Na półkach supermarketów, można znaleźć całe mnóstwo ziaren i zbóż patrzących na ciebie, często wspaniałych właściwościach zdrowotnych. Jest faktem, chociaż niektóre płatki mają więcej niż cukier włókna, a zawiera wyłącznie większą wartość odżywczą jako dodaje się do nich syntetycznie. Na szczęście, całe ziarna są jeszcze dostępne w sprzedaży i może wspierać dobre trawienie, niski poziom cholesterolu i zdrowego układu krążenia dzięki swojej wysokiej zawartości włókien i gęstości odżywczej.

Jęczmień (Hordeum vulgare)

Stu gramów jęczmienia zawiera 16 gramów włókien. Ledwo jest czwartym najbardziej produkowane zboża na świecie, choć aż 80 procent jęczmienia podaje się do zwierząt gospodarskich lub używane do produkcji alkoholu. Jest to dobre źródło selenu, miedzi, magnezu, fosforu i witaminy B3. Włókno w jęczmieniu jest bogaty w beta-glukan, który wiąże się z poziomem cholesterolu i przyczynia się do wydalania z organizmu.

Amarant (Amaranthum blitum)

Sto gramów Amaranth zawiera 15 gramów włókien. Nazwa "amarant" pochodzi od greckiego słowa "nigdy blaknięcie kwiat" i pierwotnie uprawiana w Ameryce Środkowej i Południowej przez starożytnych Azteków i Majów. Wartość odżywcza amarantusa jest zdumiewający, z jedną filiżankę nasion amarantusa zapewniając 60 procent dziennego zapotrzebowania na białko osoby dorosłej. Jest to doskonałe źródło żelaza, magnezu, wapnia, miedzi, potasu i cynku, oraz że zawiera kwas foliowy, witaminy C, B2, B3, B5 i B6, w znacznie większej ilości niż w całej pszenicy.

Owsa (Avena sativa)

Stu gramów owsa zawiera 10 g błonnika. Owies jest jednym z najbardziej popularnych zbóż uprawianych w Stanach Zjednoczonych i, w przeciwieństwie do pszenicy, łuszczenia owsa nie usuwa otręby lub zarodki, z zachowaniem substancji odżywczych. Owies jest dobrym źródłem manganu, selenu, magnezu, żelaza i fosforu. Włókno owsa zawierają również beta-glukan - związek chemiczny, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Quinoa (Chenopodium quinoa)

Sto gramów ryżowej zawiera sześć gramów włókien. Jest to dobre źródło magnezu, manganu, witamina B2, E, żelaza, miedzi i cynku i jest jednym z kilku ziaren, które zawierają białka z całkowitą wszystkich niezbędnych aminokwasów. Sto gramów Quinoa zawiera 13 gramów białka. Quinoa jest najmniej alergików wszystkich ziaren i doskonałym wyborem dla glutenu lub coeliacs.

Pszenica (Triticum aestivum)

Sto g razowej pszenicy zawiera 12 gramów włókien. Rafinacji pszenicy usuwa ponad 60 procent ziarna pszenicy, w których większość wartości odżywczych znajduje. Razowy zawiera pszenicy dobre ilości witaminy B1, B2, B3, B5, B6, E, wapń, fosfor, magnez, żelazo i kwasy tłuszczowe. Rafinowane, takie jak pszenica w białej mące zawiera bardzo mało tych składników.

Kukurydza (Zea mays)

Sto g kukurydzy zawiera siedem gramów włókien. Ziarna rosną w rzędach i może wahać się w kolory z żółtego na czerwony, różowy, niebieski i czarny. Witaminy z grupy B zawarte w ziaren kukurydzy nie są łatwo przyswajalne, lecz podczas jedzenia w postaci tortilli, mieszanina mąki kukurydzianej i potasu w tortilli sprawia witaminy B dostępne again.Yellow kukurydzy jest bogaty w przeciwutleniacza karotenoidy luteinę nazwie.