adcov.com

Korzystanie z TPN

Jeśli kiedykolwiek otrzymała glukozę przez IV otrzymałeś częściowego żywienia pozajelitowego. Całkowita pozajelitowe odżywianie (TPN), z drugiej strony, jest dobrany skład substancji odżywczych, które spełnia pacjenta dziennego zapotrzebowania na kalorie, aminokwasy, niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Jednak TPN może powodować poważne powikłania i pracowników służby zdrowia starannie rozważyć alternatywy dla tego zabiegu.

Razem żywienia pozajelitowego

Nie mylić z rodzicielskiego, Stedman w Medical Dictionary definiuje pozajelitowe jako coś "podjętych w ciało lub podawać w inny sposób niż za pośrednictwem przewodu pokarmowego." Odwrotnie, dojelitowo jest zdefiniowana jako "wewnątrz lub na drodze jelita." Dożylnie, TPN zasadniczo omija przewód pokarmowy i stawia składników odżywczych prosto do krwiobiegu. Podstawowym rozwiązaniem może być dostosowanie w zależności od zaburzeń leżących u podstaw, wieku pacjenta i innych czynników, które mają wpływ na wchłanianie lub potrzeby żywieniowe.

Wskazania do TPN

Zwykle zarezerwowane dla tych pacjentów, u których jelitowy system nie działa poprawnie lub w ogóle, Georgetown University i Szpital używa TPN dla tych pacjentów, w warunkach, takich jak: zespół krótkiego jelita / jelit, zaburzenia motoryki (kiedy jedzenie, dla jednej lub innego powodu, nie rusza przez odpowiednio jelit) lub wrodzonej nieprawidłowości przewodu żołądkowo jelitowego. Są też pacjenci, którzy wymagają TPN dla reszty jelita z powodu powikłań chorób, takich jak choroba Crohna. Wcześniaki w sytuacjach krytycznych opieki może również wymagać TPN. Georgetown University szacuje, około 40.000 pacjentów w Stanach Zjednoczonych są na TPN przewlekle.

Możliwe działania niepożądane / powikłania

Podczas TPN może być w niektórych przypadkach ratujących życie, to nie przychodzi bez ryzyka. Merck and Company, producent rozwiązania TPN, zauważa, że ​​dojelitowe żywienie, nawet z użyciem zgłębnika żołądkowego, jest korzystne do TPN, jeśli to możliwe. Tych na TPN są narażone na ryzyko zakażenia / linii środkowej cewnika stosowanego do podawania. Około 50 procent są na ryzyko posocznicy związanej z cewnikowaniem i około 90 procent dla zaburzeń glukozy lub zaburzenia czynności wątroby. Choroby pęcherzyka żółciowego i osteoporoza są wśród innych możliwych powikłań.

Monitorowanie

Gdy pacjent zaczyna TPN w szpitalu, Merck zaleca wagę monitorowania, współpracy transgranicznej, elektrolitów i BUN codziennie. Radzą sprawdzanie poziomu glukozy we krwi co sześć godzin, aż poziomy są stabilne. Lekarze będą także ściśle monitorować czynność wątroby. Częstotliwość kontroli laboratoryjnych, zmniejszy się, ale w dalszym ciągu tak długo, jak pacjent jest TPN. Są pacjenci, którzy w końcu wrócić do domu na TPN po otrzymaniu edukacji dotyczące objawami podmiotowymi / zakażenia. W takich przypadkach wymagane jest również rutynowe wizyty domowe przez personel pielęgniarski.

Warte ryzyka

Skutki uboczne i możliwe powikłania TPN są dotyczące. Jednakże, zgodnie z Georgetown University Hospital dla tych niemowląt urodzonych z zaburzeniami takimi jak wytrzewienia (żołądkowo-skee-sis), przy jelita tworzą na zewnątrz ściany brzusznej podczas ciąży, lub pacjentów cierpiących z powodu problemów, takich jak zespół krótkiego jelita, często TPN jedyna opcja. Dzięki starannej kontroli i nadzoru, może utrzymać pacjenta przy życiu do dalszego leczenia, takich jak przeszczep jelita mogą być podejmowane.