adcov.com

Jakie są zabiegi na tętnicy szyjnej Dokonanie blokady?

Jakie są zabiegi na tętnicy szyjnej Dokonanie blokady?


Zatorów tętnicy szyjnej są główną przyczyną udaru mózgu. Zmiany w stylu życia i leki mogą zapobiegać i leczyć zatorów dwóch największych naczyń krwionośnych, które dostarczają krew bogatą w tlen do mózgu. Podczas blokady stają się duże, pacjenci wymagają jednej z dwóch operacji, aby usunąć materiał, który utrudnia przepływ krwi z serca i płuc do mózgu.

Rodzaje blokad

Tętnice szyjne, które poruszają się po obu stronach szyi, mogą zostać zablokowane przez narastanie cholesterol i inne substancje tłuszczowe, albo blaszki wzdłuż ściany tętnic. Tętnice mogą się zablokowane przez skrzepy krwi, które tworzą się w tętnicach szyjnych lub skrzepów krwi, które podróżują z innych miejsc w organizmie. Rodzaj leczenia stosowane, gdy w trakcie badania fizycznego lub po udarze wykrycia niedrożność tętnicy szyjnej, zależy od stopnia tętnic oraz charakteru materiału powodującego zator.

Zmiany w stylu życia

Pacjenci z każdego rodzaju zablokowania tętnicy szyjnej należy podjąć kroki w celu rozwiązania warunek. Pierwszym etapem jest zmiana zachowania, które doprowadziły do ​​powstania zatoru. Po zdrowej diety o niskiej zawartości tłuszczów i soli, rzucenie palenia, ograniczanie lub eliminowanie dziennego spożycia alkoholu i prowadzą bardziej spowalnia odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Coraz więcej ćwiczeń może również pomóc w zapobieganiu zakrzepom krwi, ponieważ skrzepy są bardziej prawdopodobne, aby tworzyć w okresach długotrwałej bezczynności.

Leki

Zatory tętnicy szyjnej mniej niż 50 procent mogą zazwyczaj być zarządzana i redukuje się za pomocą kombinacji zmiany stylu życia i lekarstw. Lekarze przepisują leki przeciwzakrzepowe, takie jak aspiryna i warfaryny, aby spowolnić wzrost zakrzepów i może używać skrzepu krach lub trombolitycznego, narkotyków, takich jak retaplase (Retevase z Centocor) rozpuścić duży skrzep. Podobnie, leki, takie jak dofetylid (Tikosyn z Pfizer), który kontroluje nieregularne bicie serca i fondaparynuksu (Arixtra z GlaxoSmithKline), które traktuje się zakrzepica żył głębokich, mogą odgrywać rolę w kontroli zatorów tętnic szyjnych poprzez zapobieganie powstawaniu zakrzepów i podróży z pośrednictwem ciała ,
Opcje na obniżenie poziomu cholesterolu i innych substancji, które mogą przykleić się do ścian tętnic obejmują atorwastatynę (Lipitor z Pfizer), kolesewelam (WELCHOL od Daiichi Sankyo), fenofibrat (np Antara z Oscient), gemfibrozyl (np Lopidu z Pfizer), lowastatynę (np , Mevacor z firmy Merck), niacyna (np Niaspan z Abbott) i simavastatin (np Zocor z firmy Merck).

Endarterektomia

Operacja nazywa endarterektomii usuwa duże tablice z tętnicy szyjnej. W trakcie zabiegu, a plastry chirurg otwarcia zablokowanego naczynie krwionośne i fizycznie zeskrobuje się, cholesterol i inne materiały, które nie powinny być w tętnicy szyjnej. Endarterectomies mają wysoki wskaźnik sukcesu w zakresie ponownego otwarcia tętnic, ale wymaga pełnego znieczulenia i hospitalizacji jednego lub dwóch dni. Pełne odzyskanie od endarterektomii szyjnej może miesiąc, a procedura niesie małe ryzyko krwawienia w mózgu, uszkodzenia mózgu, drgawki, udar mózgu i obrzęk wokół dróg oddechowych (gardła i krtani).

Angioplastyki i stentowania

Angioplastyka i stentowanie jest alternatywą dla pacjentów, u których obecny zdrowotnej poprzednich operacji lub miejscu blokady uczynić je złymi kandydatami na endarterektomii. Pacjenci pozostają spać w tej alternatywnej procedurze, w której chirurg wkłada cewnik w zablokowanej tętnicy napełnia balon na końcu cewnika jest rozłożenie płytki i pozostawia stentu podczas wycofywania cewnika. Stent jest mały cylinder z siatki, które posiada tętnicy otwarte. Pacjenci zazwyczaj wymagają tylko jednej nocy w szpitalu w następstwie angioplastyki i stentowania tętnic szyjnych i może wznowić normalne działania niemal natychmiast. Jak endarterektomii, angioplastyki i stentowania tętnic szyjnych niesie małe ryzyko uszkodzenia mózgu.