adcov.com

Jakie są oznaki i objawy zakrzepu krwi w nerkach?

Jakie są oznaki i objawy zakrzepu krwi w nerkach?


Zakrzepica żył nerkowych jest rzadkim schorzeniem, w którym tworzy się skrzep krwi w żyle nerkowej, blokując przepływ krwi z nerki do serca. Może to prowadzić do niewydolności nerek i innych warunków znanych jako zatory płucne, w którym wszystkie lub część skrzepu rozkłada się i przemieszcza się do płuc. Zakrzepica żył nerkowych następuje zazwyczaj stopniowo w dorosłych. Jednak choroba postępuje znacznie szybciej u dzieci i stanowi większe zagrożenie dla ich zdrowia.

Objawy

Osoba, która ma nerek zakrzepica żył może odczuwać ból w górnej części pleców, zmniejszenie produkcji moczu lub ma krew w moczu. Bóle w klatce piersiowej i duszność to objawy, które mogą wystąpić, gdy zakrzep podróżował do płuc. Inne objawy to: wysokie ciśnienie krwi, gorączka, ostry ból po jednej stronie ciała lub rozszerzonej nerki. Niektórzy nerek rozwija się zakrzepica żył i nie mają objawów.

Przyczyny

Odwodnienie, które mogą zmniejszać objętość krwi i powodować krzepnięcie, jest główną przyczyną niewydolności żylnej zakrzepicy u niemowląt i dzieci. U dorosłych, przyczyny obejmują urazy do tyłu lub brzucha, które prowadzi do blizn, który wychwytuje krwi z żyły nerkowej. Inne warunki, które mogą prowadzić do krzepnięcia obejmują nowotwory nerek w żyle nerkowej, które blokują przepływ krwi. Zespół nerczycowy, stan, w którym uszkodzenie nerek, inna przyczyna.

Diagnoza

Lekarz może określić, czy pacjent ma nerek zakrzepica żył poprzez ręczne sprawdzenie okolic brzucha pacjenta na objawy powiększonej nerki i przez słuchanie brzuch z stetoskop, aby wykryć wszelkie nietypowe dźwięki, które mogą wskazywać na zablokowanie przepływu krwi w żyle nerkowej . Badania krwi i moczu może ujawnić problemy z krzepnięciem. Pacjent, który ma zespół nerczycowy mogą mieć niezwykle wysokiego poziomu białka w moczu i wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Kiedy szukać pomocy w nagłych wypadkach

Każdy, kto jest o objawy zakrzepicy żył nerkowych należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej. Niemowlęta i dzieci potrzebują pomocy medycznej, jeśli mają gorączkę 102 stopni lub więcej, nagły obrzęk nogi lub jakichkolwiek innych objawów tej choroby. Rodzice powinni także uważać na objawy odwodnienia. Obejmuje to płakać bez łez, skrajne osłabienie, zapadnięte policzki i brzuch i zamroczenie. Inne znaki ostrzegawcze obejmują nadmierne pragnienie, ciemny kolor moczu i suchość w ustach.

Zabiegi

Płyny dożylne są typowe leczenie pacjentów, u których nerki zakrzepica żył z powodu odwodnienia. W innych przypadkach, leczenie koncentruje się na zapobieganiu skrzep z podróży do płuc, gdzie to stanowić zagrożenie dla życia. Rozcieńczalniki krwi może pomóc wygładzić zakrzepów. Czasami lekarze chirurgicznie usunąć skrzep lub uszkodzoną część nerki. Będą one następnie otworzyć zablokowany żyły za pomocą elastycznego węża. Niektórzy pacjenci muszą leżenia w łóżku przez jakiś czas.