adcov.com

Jakie są na pięciu etapach śmierci?

Jakie są na pięciu etapach śmierci?

Psycholodzy uznają pięć odrębnych etapów, które osób musi zajmować się wtedy do czynienia z nieuleczalną chorobę lub zbliżającego się zgonu. W 1969 roku badacz Elsabth Kubler-Ross przedstawił te pięć etapów w książce zatytułowanej "Na śmierć i umiera." Te etapy mają stać się powszechnie uznawane za niezbędne kroki dla osób zajmujących się własnej śmierci, lub śmierć innych.

Odmowa

Pierwszym etapem jest odmowa. Na tym etapie wprowadzanie w stan szoku. Odmowa zapobiega przyjmowanie rzeczywistość zbliżającej się śmierci, i silne emocje często blokują się fakty dotyczące śmiertelności. Podobnie jak inne rodzaje amortyzatorów etapie zaprzeczania śmierci działa jako mechanizm radzenia sobie ze stresem, który pozwala ludziom funkcji. Jednak ignorowanie rzeczywistości poprzez zaprzeczenie jest tylko tymczasowy sposób radzić sobie ze śmiercią.

Gniew

Po początkowym szoku i odmowa stoi śmierć ludzie wprowadzić etap gniewu. Ten gniew występuje jako bardzo intensywne emocje, skoro ludzie zaczną rzeczywistość sytuacji. W niektórych przypadkach ten gniew jest skierowany do obcych, członków rodziny lub lekarzy. Ludzie na tym etapie irracjonalnie winy na innych za spowodowanie sytuację emocjonalną. Jeśli ten gniew jest skierowany wewnętrznie, osób zajmujących się śmierci można winić siebie i tworzenia intensywne poczucie winy.

Rokowania

Trzeci etap, negocjacji, jest sposób dla ludzi, aby spróbować zmniejszyć ból emocjonalny i próbę zmiany lub odwrócić tę sytuację. Typowym przykładem negocjacji jest próba "deal" z Bogiem lub inną większą moc, aby odwrócić nieuleczalną chorobę i odzyskać zdrowie. Oczywiście to okazja nie mają żadnych podstaw w rzeczywistości. Aktu próbuje zmienić diagnozy terminalu, jednak, pomaga ludziom uporać się z bólem i przenieść jeden krok bliżej do zaakceptowanie sytuacji.

Depresja

Podczas negocjacji kończy się niepowodzeniem, depresja ustawia. Na tym etapie ludzie zdali sobie sprawę, że są bezsilni wobec śmierci. Podczas realizacji tego bezradności, silne emocje rozpacz i pustka ustawić. Ludzie w depresji przez śmiertelną chorobę odstąpienia od innych wokół nich i często zastanawiam się, czy ma sensu w dalszym ciągu ich codzienne życie. Z czasem osób zajmujących się śmiertelność sobie sprawę, że życie jest ważne, nawet jeśli to jest ograniczona i wyjść poza depresji.

Akceptacji

Akceptacja jest w końcowym etapie do czynienia ze śmiercią. Na tym etapie ludzie zaczęli czuć się spokojny i są w stanie stawić czoła rzeczywistości i ostateczność śmierci. Po akceptacji występuje, ludzie są w stanie dostosować się do nowej rzeczywistości i znowu cieszyć się życiem. Pełna akceptacja życia po diagnozy terminalu nie wydarzy szybko, jednak. Po miesiącach lub latach strach znika i nowej rzeczywistości staje się normalne dla ludzi, którzy muszą stawić czoła rzeczywistości śmierci.