adcov.com

Jakie są dożylne rozwiązania?

Jakie są dożylne rozwiązania?


Jednym z podstawowych działań w warunkach szpitalnych jest dożylne podawanie roztworów. Pielęgniarki muszą znać różnice między rozwiązaniami, co każdy z nich jest i co trzeba uważać przy ich podawaniu. Zwiększające objętość podawane IV są w dwie kategorie: krystaloidów i koloidów. Trasa IV może być również stosowane do podawania we krwi i produktów krwi, odżywianie pozajelitowe (odżywianie omija układ żołądkowo-jelitowy) i leki.

Rozwiązania substancji krystalicznych

Krystalicznych Roztwory zawierają cząsteczki wystarczająco małe, aby przejść przez błonę komórek i różnych miejsc naczyniowych. To daje im możliwość pomóc płynów move do iz przestrzeni wewnątrzkomórkowych pośrednictwem różnych tonicities, takich jak izotonicznych, hipotonicznymi i hipertonicznych rozwiązań. Najczęstsze typy izotonicznych krystaloidami są normalne roztwór soli (roztwór chlorku sodu o 0,9 procent) i Mleczan Ringera. Promują brak przesunięcia płynu i zastąpić elektrolitów. Hipotoniczne rozwiązania obejmują połowę soli fizjologicznej (0,45-procentowy roztwór NaCl) i 5-procentowy roztwór wodny glukozy. Rozwiązania te uwodnienia komórki i uzyskać płynu z naczynia. Te roztwory hipertoniczne 5 procent glukozy w pół-normalnym roztworem soli fizjologicznej lub 5 procent glukozy w roztworu soli fizjologicznej doprowadzenia płynu do obiegu. Mogą rozszerzyć naczynia, a także wymienić niektóre elektrolity.

Rozwiązania koloidalne

Koloidalny roztwór zawiera kompleks białkowy koloidalnego nie jest w stanie przejść przez błony komórkowe do wnętrza przestrzeni naczyniowej. Powoduje to, że płyny do opuszczenia przestrzeni wewnątrzkomórkowych i na naczyniach krwionośnych. Albumina jest najczęściej stosowany koloidalny. Jest stosowany do zastąpienia, gdy albumina jest jednak brak jest także expander obj. Dekstran może być również stosowany do rozprężania płynu w naczyniach. Hetastarch, syntetyczne skrobi, jest kolejnym koloidu wykorzystywane do ekspansji. Wreszcie, mannitol jest używana do przenoszenia płynów od pacjenta, który nie jest często oddawania moczu. Mannitol pozwala wyciągnąć płyn do naczyń, tak że może być przygotowany do oddawania moczu i jest także przydatna w sytuacjach, obrzęk mózgu.

Produkty z krwi

Produkty krwiopochodne, takie jak płytki krwi i osoczu można przetoczenie pacjentowi przez przewód IV. Zazwyczaj tylko składnikiem krwi jest podawana, na przykład w postaci czerwonych ciałek krwi, w celu stan zdrowia pacjenta. Wszystkie produkty krwiopochodne są przesiewowe krwi i antygenu Rh. Produkty z krwi mogą być podawane w wielu różnych powodów, takich jak anemia, utrata krwi, chorób krzepliwości krwi. Reakcje transfuzji, choć rzadko, może wystąpić i może stanowić zagrożenie dla życia, jeśli nie złapać w czasie.

Żywienie pozajelitowe

Żywienie pozajelitowe jest odżywianie podawać poprzez dostęp IV. Chociaż jest to możliwe, aby dać całkowitego żywienia pozajelitowego przez IV włożonej obwodowym, nie jest to zalecane. Większość TPN musi być podawany przez centralny cewnik lub obwodowo wstawiony cewnika. Ta forma odżywiania jest zazwyczaj zarezerwowane dla pacjentów, u których zator jelit lub inny powód nie korzystania z systemu pokarmowego. Istnieje wiele powikłania związane z TPN, takie jak posocznica związana w miejscu IV zaburzeń wątroby i zaburzeń glikemii. Z tego powodu, TPN służy ostrożnie.

Leki

Wszelkiego rodzaju leki mogą być podawane przez trasy IV. Można je dodawać do krystaloidów roztworu i infuzji w przydzielonym czasie. Leki mogą być również podawać z powolnym wlewu, tak aby pacjent ma tylko określoną ilość leku w danej chwili. Wreszcie, pielęgniarka może naciskać strzykawki leku bezpośrednio do żyły pacjenta do wywołania natychmiastowej odpowiedzi terapeutycznej. Antybiotyki, leki przeciwbólowe i znieczulenie jest kilka rodzajów leków, które można podawać przez IV.