adcov.com

Jaka jest rola nikotynamid?

Jaka jest rola nikotynamid?


Nikotynamid - zwie Niacyna lub witamina B3 - jest rozpuszczalna w wodzie forma witaminy B kompleks niacyny. W organizmie ludzkim, nikotynamid uwzględnić dinucelotide koenzymy nikotynoamidu adeniny (NAD) i fosforanu nikotynamidoadeninowego (NADP) adenina.

NAD i NADP

NAD i NADP są koenzymy - innymi słowy, małe cząsteczki, które są niezbędne do prowadzenia działalności w biochemicznych katalizatorów, zwanych enzymami - zaangażowane w oddychania tkankowego, metabolizm tłuszczów, kwasów tłuszczowych i innych lipidów i rozkład glikogenu do glukozy. Zwiększając tym samym stężenie nikotynamidu zwiększa liczbę cząsteczek NAD dostępne dla tych procesów, a zwiększa ilość dostępnej energii w komórce.

Źródła nikotynamid

Różne produkty spożywcze - mięso, orzeszki ziemne i nasiona słonecznika w szczególności - są bogate w nikotynamid, ale nikotynamid jest również dostępny jako suplement diety pod niacyny, kwasu nikotynowego, nazwy i inozytolu hexanicotinate.

Niedobór nikotynamid

Niedobór może spowodować pellagra nikotynamid, która charakteryzuje się zapaleniem skóry, biegunka, otępienie i, ostatecznie, śmierć. Niedobór nikotynoamid również połączony z częstością doustnego, raka żołądka oraz raka jelita grubego w niektórych częściach świata.