adcov.com

Jak zarządzać Skutki uboczne leczenia raka jelita grubego

Jak zarządzać Skutki uboczne leczenia raka jelita grubego


Rak jelita grubego atakuje błony śluzowej jelita grubego i odbytu obszarze jelita grubego. W zależności od etapu swojego raka, a liczba polipów masz, może wymagać agresywnego leczenia, które powoduje nieprzyjemne skutki uboczne. Te uboczne efekty leczenia mogą być często udało prawym poradnictwa i terapii.

Instrukcje

1 Omów swoją sytuację z lekarzem i poprosić o pisemną informację, że szczegóły wszystkich efektów ubocznych i odpowiednie strategie zarządzania. Na przykład, jeśli pacjent jest chemioterapii lub promieniowania, utrata apetytu i znaczną utratę włosów są możliwe. Pacjentów poddawanych immunoterapii mogą wystąpić reakcje alergiczne lub spadek ciśnienia krwi.

2 Spodziewaj się spowolnienie. Najczęstszym działaniem niepożądanym leczenia raka jelita grubego jest zmęczenie. Zarówno sama choroba i leczenie nosić cię. Jedz pokarmy wyższe w witaminy i pozwolić sobie na robienie krótkich drzemek. Ogólnie rzecz biorąc, należy zmniejszyć dzienną aktywność.

3. Zwróć uwagę na to, co jesz. Oprócz jedzenia zdrowe pokarmy, należy unikać dużych posiłków i gorących potraw (gorące w sensie zarówno temperatury i smaku). Żując powoli i dokładnie może również pomóc w zwalczaniu nudności.

4 Unikaj kofeiny i alkoholu, który może spowodować, że organizm traci płyny. Pij dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu przed nadmiernym wymioty i biegunka.

5 Zapytaj swojego lekarza do przepisywania leków przeciwwymiotnych (leki, które zmniejszają nudności i wymioty). Również sprawdzić lekarz inne swoje recepty, aby zobaczyć, czy są one nasilenie skutków ubocznych leczenia. Na przykład, ciśnienie krwi leki mogą zakłócić immunoterapii.

6 Po posiłku przepłukać usta ciepłą wodą morską. To może pomóc zarządzać owrzodzenia jamy ustnej, które mogą być spowodowane przez chemioterapię. Pamiętaj, aby omówić wszelkie rany, które rozwijają się z lekarzem.

Wskazówki:

  • Zapytaj swojego lekarza o możliwości długoterminowych skutków ubocznych, które pozostają po zabiegu jest skończona. Na przykład ludzie, którzy mają stałego kolostomii będzie musiał dbać o ich stomii i worek kolostomii.
  • Przechodząc przez leczenia raka jelita grubego może spowodować przegap pracy. Porozmawiać z pracodawcą na temat praw do urlopu i do naliczania świadczeń w trakcie swojej nieobecności. Jeśli zdecydujesz się zachować swoją diagnozę prywatne, które jest również prawo.
  • Czasami skutki uboczne leczenia może być bardziej niszczące niż sam nowotwór. Stała nudności, wypadanie włosów i zaburzenia seksualne mogą powodować depresję. Porozmawiaj z lekarzem o swoich uczuciach, aby sprawdzić, czy lek przeciwdepresyjny recepta może pomóc.