adcov.com

Fakty raka nastolatek

Rak jest straszne słowo, zwłaszcza dla nastolatków. Rak w nastolatków jest rzadkie, a większość nastolatków są w stanie go pokonać. Choć wszystkie nowotwory są różne, mają kilka cech wspólnych. Znając kilka faktów nastolatek na raka może pomóc żyć z rakiem trochę łatwiejszy.

Co to jest rak?

Rak jest chorobą, w której komórki zaczynają nieprawidłowo rozwijać. Normalne komórki rosną, a następnie dzielą się i umierają. Komórki nowotworowe, jednak żyją dłużej niż normalne komórki i jak dzielą, tworzą więcej nieprawidłowych komórek. Ostatecznie, komórki rakowe zaczynają tłum się dobrych komórek.

Przyczyny

Rak może być spowodowana przez szereg czynników, w tym czynników genetycznych lub dziedziczona. Oni również mogą być spowodowane przez konkretne wyzwalacze, takie jak zbyt dużo słońca lub paleniem. Większość nowotworów nastolatków nie znany spust lub przyczyny genetyczne; wydaje się, że "tak się stało." Najczęstsze typy raka nastolatek nie znana przyczyna. Jeśli nastolatek rozwija raka skóry, może to być ze względu na zbyt dużą ekspozycją na słońce. Jednak rak skóry w nastolatków jest dość rzadkie. Jeśli nastolatek ma członka rodziny, który ma raka, może mieć predyspozycje do raka, ale to nie jest powód, to jest tylko czynnikiem ryzyka.

Rak to nie jest zaraźliwe

Wspólna nieporozumieniem jest to, że rak jest chorobą zakaźną, ale nie jest. Rak jest chorobą, która może być rozłożone z jednej osoby na drugą. Rak nie mogą być rozłożone przez całowanie, dzielenie filiżankę, drżenie rąk i tulenie osoby z rakiem.

Rak jest uleczalna?

Większość nowotworów nastolatków można leczyć. Po leczeniu, większość nastolatków, którzy mieli raka dalej prowadzić szczęśliwe, produktywne i długie życie. Choć mogą wystąpić pewne skutki długoterminowe z leczenia, efekty te mogą być zarządzane przez leki i niektóre zmiany w stylu życia. Obecnie wskaźnik przeżycia nastolatków rak jest około 85 procent, w zależności od Szpitala Research St Jude Dziecka. Przeżywalność znacznie wzrosła z 30 lat temu, kiedy to było tylko około 60 procent. Jak technologia medyczna będzie się rozwijać i doskonalić, przeżywalność raka nastolatek najprawdopodobniej ulepszenia.

Rodzaje raka Nastolatek

Najczęstsze typy nastolatków raka obejmują białaczkę, chłoniaka, raka mózgu i mięsaka. Chłoniaka rak węzłów chłonnych. Białaczka jest nowotworem krwi, a zwłaszcza białych krwinek. Raka mózgu jest rak mózgu. Mięsak jest rakiem tkanki łącznej organizmu. Tkanki łącznej to chrząstki, kości i tłuszczu. Osteosarcoma i mięsak Ewinga to dwa najbardziej popularne typy mięsaków, które dotyczą młodzieży. Osteosarcoma jest rodzaj nowotworu kości. Mięsak Ewinga jest typem raka kości, ale przede wszystkim wpływ na kości nóg lub miednicy.

Leki

Wszystkie rodzaje nowotworów wymagają leczenia. Zrozumienie tych leków może być trudne dla nastolatków. Chemioterapia jest najczęściej stosowany lek w celu zabicia komórek rakowych. Najczęściej jest podawany drogą IV. Może to powodować wiele efektów ubocznych, takich jak nudności i utratę włosów. Od raka i wielu leków stosowanych w leczeniu może i jego skutki uboczne powoduje nudności, leki anty-nudności są często przepisywany. Nastolatki z rakiem często popadają w depresję, więc leki przeciwdepresyjne mogą być przepisane. Steroidy mogą być wykorzystane w celu wspomagania układu odpornościowego w walce z rakiem. Rak może być bolesne, więc leki przeciwbólowe mogą być przepisane na pomoc nastolatki kontrakt z bólu.