adcov.com

Działania niepożądane kserostomii

Działania niepożądane kserostomii


Suchość w jamie ustnej, lub suchość w ustach, może być spowodowane przez wiele czynników związanych ze zdrowiem. Choć może to być przyczyną wielu różnych stomatologiczne, zdrowotne lub stylu życia skutków ubocznych, suchość w jamie ustnej mogą być leczone kombinacją leków i samoobsługowych technik. Skonsultować się z lekarzem, aby stworzyć plan opieki, które jest ukierunkowane na konkretne skutki uboczne.

Znaczenie

Suchość w jamie ustnej, znany również jak suchość w ustach, występuje po gruczoły ślinowe nie produkują niewielkie lub śliny. Suchość w jamie ustnej nie jest chorobą, ale wynikiem innych czynników. Suchość w jamie ustnej jest najczęściej skutkiem ubocznym leków, z Oral Cancer Foundation twierdząc, że ponad 400 powszechnie stosowane leki mogą powodować go. Radioterapia lub chemioterapia może spowodować. Najczęstsze choroby powodujące suchość jamy ustnej są przewlekłe choroby ogólnoustrojowe, choć stres, strach, niepokój lub depresja może być przyczyną przejściowego suchość w ustach.

Ślina

Suchość w jamie ustnej może powodować działania niepożądane w stanie zdrowia jamy ustnej. Gdyż ślina reguluje się kwasowość w ustach, brak śliny może pozwolić szkodliwe bakterie lub grzyby w celu szybszego wzrostu. Grzybica jamy ustnej, zakażenie grzybicze znany również jako pleśniawki, może powodować owrzodzenia i podrażnienia w jamie ustnej. Osoby korzystające inhalatorów na astmę są bardziej narażone na pleśniawki. Brak śliny może prowadzić do innych chorób, obrzęk lub owrzodzeniem śluzówki lub języka i popękane i zapaleniem warg.

Problemy stomatologiczne

Śliny, ponieważ przyczynia się do wymywania cząsteczek jedzenia i reguluje kwasowości w jamie ustnej, suchość w jamie ustnej może również powodować problemy z uzębieniem. Ludzie z suchością jamy ustnej może mieć trudności z protezy montażu prawidłowo lub powodując owrzodzenia. Wnęki są częstsze, ponieważ brak śliny umożliwia tworzenie się płytki nazębnej i wzrost szkodliwych bakterii. Suchość w jamie ustnej jest także przyczyną utraty zębów i choroby dziąseł, w 3 na 10 dorosłych.

Styl życia

Pacjenci z suchością jamy ustnej mogą mieć również problemy z jedzeniem lub komunikacji. Pokarmy suche lub mogą stać się kruszenia trudno żuć i połykać bez obecności śliny. Pacjenci mogą mieć zwiększoną potrzebę picia wody lub innych płynów i może wystąpić chrypka, ból lub pieczenie gardła, trudności z mówieniem lub cuchnący oddech (nieświeży oddech). Niektórzy pacjenci skarżą się również z odmiennym poczuciem smaku.

Self-care

Pacjenci mogą z lekarzem lub wskazówek dentysty, ustanowienia programu self-care, który pozwala im zarządzać kserostomii skutków ubocznych. Dobra higiena jamy ustnej, w tym regularnego szczotkowania, fluorek płukanie, nitkowanie i badając usta do rany, może pomóc w zapobieganiu próchnicy i infekcji. Bezcukrowych gum i twardych cukierków może być również stosowany do stymulowania wydzielanie śliny, chociaż słodki, ściągający, kwaśnych lub żywność lub napoje zawierające kofeinę może suchość w ustach gorsze. Przyprawiania potraw z ziół, przypraw i przypraw może czasem pomóc pacjentom pokonać zmieniony zmysł smaku.

Leczenie

Over-the-counter i recepty leki są dostępne w leczeniu suchości w jamie ustnej. Opcje te obejmują preparaty, które symulują śliny, jak również produkty, które stymulują wydzielanie śliny. Ponieważ te zabiegi mogą współdziałać z istniejącymi lekami lub być nieodpowiednie w pewnych okolicznościach, przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub stomatologa.