adcov.com

Dobre tłuszcze jednonienasycone są dla Ciebie?

Przez długi czas, tłuszczu w diecie było postrzegane jako złe, a lekarze i dietetycy diety o niskiej zawartości tłuszczu zalecane nawet dla zdrowych ludzi. Jako naukowcy dowiedzieć się więcej o tym, jak nasz proces organy jedzenie, to percepcja się zmienia, po części dlatego, że rośnie przekonanie that.monounsaturated kwasy tłuszczowe mogą być dobre dla Ciebie.

Jakie są MUFA?

MUFA oznacza jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ze względu na sposób ich atomy są rozmieszczone MUFA nie zestalenia lub włączyć woskowy w temperaturze pokojowej, co oznacza, że ​​mogą one łatwo przesuwać się tętnicach i żyłach. W związku z tym, że nie mają tendencję do zatykania i stwardnienia tętnic, takich jak tłuszcze nasycone znajdują się w mięsie i masła. Tłuszcze jednonienasycone są powszechnie w produktach roślinnych, takich jak na bazie oliwy z oliwek, orzechy i nasiona, ciemnej czekolady i awokado. Zwłaszcza gdy są stosowane w celu zastąpienia tłuszczów nasyconych w zdrowej diety, że wykazano znaczące korzyści zdrowotne.

Wczesne badania

Szczególne właściwości MUFA najpierw zobaczyć w 1967 Siedem krajów badania. Ancel Keys zauważył, że choć ludzie w krajach basenu Morza Śródziemnego, które były przedmiotem badania jedli diety o wysokiej zawartości tłuszczu, wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i cholesterolu we krwi były stosunkowo niskie. Przypisywał to ich ciężkiej konsumpcji oliwy z oliwek, która przewiduje do 40 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie dla osób w badanym obszarze.

MUFA i Zdrowia Serca

W latach 1970 i 1980, dalsze badania zostały wykonane, że odosobnione MUFA i zbadał ich szczególnych korzyści dla zdrowia. Dwa badania przeprowadzone w połowie lat 1980-tych, które zostały opublikowane w New England Journal of Medicine spojrzał na relacji między dieta bogata w MUFA, choroby serca i cholesterolu w porównaniu do niskiej zawartości tłuszczu, węglowodanów diety. Wykazano, że, podczas gdy obie diety obniża się poziom cholesterolu o małej gęstości (LDL czyli złego cholesterolu) i cholesterolu całkowitego, wysokiej MUFA diety nie obniżyć poziom cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL, czyli dobrego cholesterolu) lub zwiększenie stężenia triglicerydów jak o niskiej zawartości tłuszczu, wysokiej zawartości węglowodanów dieta nie . Wynik ten został powtórzony w licznych badaniach, ponieważ.

Inne korzyści zdrowotne

MUFA wykazano w badaniu 2005 opublikowanym w Annals of Oncology, aby pomagać w hamowaniu wzrostu nowotworów piersi. Badanie KANWU 2001 wykazały pozytywne korzyści MUFA w sprawie wrażliwości na insulinę u zdrowych pacjentów. Odnotowano również ostatnie dane wskazujące na zdolność do możliwie zmniejszyć MUFA uderzeń zapobiegając krzepnięciu krwi i obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi.

MUFA i Odchudzanie

W roku 2007, badania opublikowane w czasopiśmie Diabetes Care wykazało, że jedzenie regularnie może zapobiec MUFA przyrost masy w brzuchu i zmniejszyć trzewnej tkanki tłuszczowej brzucha. To odkrycie doprowadziło do popularnej płaski brzuch dieta. Chociaż te tłuszcze mogą pomóc wyglądać lepiej, fakt, że robią tak dużo, aby poczuć się lepiej, to wystarczający powód, aby upewnić się, że jedzą sporo MUFA jako część zdrowej, umiarkowanej zawartości tłuszczu w diecie.