adcov.com

Czy młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów dziedziczna?

Według American Academy of Surgeons ortopedyczne, młodzieńcze zapalenie stawów nie jest dziedziczna. Jednak naukowcy uważają, że niektóre geny predysponują niektóre dzieci do młodzieńczego zapalenia stawów, czy ekspozycja na coś w środowisku (na przykład wirusów) aktywuje gen.

Tło

Obrzęk stawów dziecka, które trwa sześć tygodni lub dłużej może wskazywać młodzieńcze zapalenie stawów. Młodzieńcze zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, w której korpus atakuje własne zdrowych komórek i tkanek. Według AAOS, w Stanach Zjednoczonych, to choroba dotyka prawie 250 tysięcy osób w wieku 16.

Terminologia

AAOS, że ponieważ trzy typy młodzieńcze zapalenie stawów ma wiele wspólnego z dorosłych reumatoidalne zapalenie stawów, określenie "młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów" jest już powszechnie stosowane. Trzy typy młodzieńczego zapalenia stawów są pauciarticular, wielostawowe i systemowe.

Pauciarticular

Pauciarticular młodzieńcze zapalenie stawów wymaga tylko kilku stawów i mogą powodować zapalenie oczu, które mogą prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie są leczone.

Wielostawowe

Wielostawowe, młodzieńcze zapalenie stawów wpływa pięć lub więcej małych stawów (na przykład w dłoni i stóp), zazwyczaj po tej samej stronie korpusu, a także mogą mieć wpływ dużych stawów.

Systemowe

Oprócz obrzęku, bólu i ograniczonej ruchomości stawu co najmniej jednej, układowe młodzieńcze zapalenie stawów powoduje również wysypkę i zapalenie narządów wewnętrznych, takich jak serce, wątroba, śledziony i węzłów chłonnych. Jeśli dziecko ma gorączkę co najmniej 102 stopni codziennie przez co najmniej dwa tygodnie, układowe młodzieńcze zapalenie stawów może być przyczyną.