adcov.com

Co ziarna GMO?

Co ziarna GMO?


Organizmy zmodyfikowane genetycznie, GMO, to organizmy, które zostały wyprodukowane w laboratoriach z wykorzystaniem technik gen do wykonywania połączeń. To pozwala na biotechnologii DNA jednego gatunku do umieszczenia w kodzie genetycznym innego gatunku. Cechy, które nie mogą być uzyskane za pomocą tradycyjnych metod krzyżowania są przedmiotem modyfikacji genetycznej. Najczęstsze ziarna GMO są kukurydza, soja i ryż. Pszenica GMO zostało zbadane przez lata, ale nie wprowadziła na rynek globalny jeszcze. Mimo, że GMO są zakazane w wielu krajach, w USA jest światowym liderem w dziedzinie badań naukowych, GMO upraw i konsumpcji.

Kukurydza

Według USDA, 86 procent kukurydzy uprawianej w USA w 2009 roku z genetycznie zmodyfikowanej rośliny. Najbardziej powszechną modyfikacją w uprawach kukurydzy jest dodanie bakterii zwanym Bt. Ta bakteria uwalnia toksyczne białko, które zabija szkodniki, takie jak omacnicy. Niestety, pyłek GMO kukurydzy jest szkodliwe dla innych owadów, jak również. Badanie Cornell University odkryli, że pyłek z kukurydzy GMO, która oddaliła się do pobliskich zakładów zabił 44 procent larw motyla Monarch w okolicy. GMO kukurydzy znajdują się w oczywisty produktów takich jak mąka kukurydziana, syropu kukurydzianego i skrobi kukurydzianej. Jednakże w 90 procent kukurydzy uprawianego w USA jest podawany zwierzętom więc obecność GMO można znaleźć w mięsie i mleczarni, jak również.

Ryż

W 2001 genomu rośliny ryżu został wytyczony. Doprowadziło to do znacznego wzrostu w zakresie badań i rozwoju GMO ryżu. Badania przeprowadzono w kilku różnych firm, koncentrując się na odporność na herbicydy, zawartość beta-karoten, owady, wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych i oporów, wyższe plony, białka i skrobi, zmieniając proces fotosyntezy. GMO ryż można znaleźć w wielu produktów z ryżu, ale również napoje alkoholowe takie jak piwo i sake.

Soja

Rok 2007 to pierwszy rok, w którym globalny upraw soi głównie składa się z roślin modyfikowanych genetycznie. 216 mln ton zostały wyprodukowane w tym samym roku z 58 procent wykonane z upraw GMO. Stany Zjednoczone, Brazylia i Argentyna są czołowi światowi producenci soi i 85 procent upraw w USA; 98 procent argentyńskiego uprawy, a 64 procent z brazylijskiej rośliny były GMO. Soja GMO są włączone do zwykłych dodatków do żywności, takie jak lecytyna, emulgator znajduje się w czekoladzie, lody i margaryny. Soja GMO są szeroko stosowane jako pasza dla zwierząt.

Pszenica

Chociaż pszenicy genetycznie nie jest dostępny w handlu, jest jednym z najszerzej badanych roślin na całym świecie. Monsanto, największy na świecie producent nasion GMO, porzucone plany badania pola GMO pszenicy w 2004 roku ze względu na protesty rolników, którzy martwili pszenicę GMO będzie się krzyżować pszenicy bez GMO i uczynić go nieprzydatnym do wywozu. Głównym celem badań Monsanto było zwalczać chorobę zwaną rdzę, która niszczy każdego roku o około 20 procent upraw pszenicy w USA. Jednak amerykańscy farmerzy pszenicy zmienił swoje stanowisko w 2009 roku z powodu strat na areał upraw GMO, takich jak kukurydza i soja, które są bardziej opłacalne. Monsanto szacuje, że pszenica GMO uprawiana będzie w sprzedaży w USA w ciągu najbliższych 10 lat.