adcov.com

Co to jest zapalenie opon mózgowych kręgosłupa?

Spinal zapalenie opon mózgowych jest infekcją. Powoduje to stan zapalny błon, w szczególności tych, które obejmują rdzeń kręgowy i mózg. Istnieje wiele różnych szczepów opon mózgowo-rdzeniowych, niektóre bardziej poważne niż w innych. Niektóre przypadki mogą nawet wymagać hospitalizacji. Spinal zapalenie opon często uderza młodych ludzi, zwykle w wieku 30, a większość przypadków zapalenia opon mózgowych, które dotykają dzieci poniżej 5.

Zapobieganie / Rozwiązanie

Chroń siebie i swoje dzieci przed zapaleniem opon mózgowych ze szczepień. Ponieważ istnieją różne warianty zapalenia opon mózgowych, trzeba mieć więcej niż jedną dawkę szczepionki - na przykład, szczepionka przeciwko Haemophilus (Hib) Szczepionka meningokokowa i szczepionkę pneumokokową. To ważne dla studentów i personelu wojskowego, jak i innych, którzy często zamieszkują obszary o dużej liczbie ludności, które mają być szczepione. Trzymaj się z dala od każdego, kto ma zapalenie opon mózgowych. Jeśli masz kontakt z kimś z zapaleniem opon mózgowych, lekarz może zalecić antybiotyki jako środek ostrożności.

Przyczyny

Dwie najczęstsze przyczyny zapalenia opon rdzeniowych są infekcje bakteryjne i wirusowe. Mniej częste przyczyny to grzyby, podrażnienia chemiczne, nowotwory i alergie narkotyków. Większość infekcji wirusowych, spowodowanych enterowirusy (związaną z chorobą jelit). Mogą one być również spowodowane przez wirus Zachodniego Nilu i jako powikłanie u osób z opryszczką narządów płciowych.

Objawy

Typowe objawy zapalenia opon mózgowych to gorączka, dreszcze, ból głowy, sztywność karku, wrażliwość na światło, nudności i wymioty. Dodatkowe objawy to przyspieszony oddech, pobudzenie lub podrażnienie, słaby apetyt, wybrzuszenia Fontanelles (od czaszki niemowlęcia, miękkie plamy mogą wybrzuszenie) i opisthotonos. Opisthotonos jest bardzo ciężka szyi sztywny występujące u niemowląt i małych dzieci, które prowadzi do postawy wygięta do tyłu.

Diagnoza

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpi szybko gorączka ze sztywnością karku, a wczesne leczenie jest kluczowe dla ożywienia i uniknięcia trwałego uszkodzenia lub śmierci. Lekarz zleci nakłucie lędźwiowe do pomiaru płynu mózgowo-rdzeniowego (CFS). Jest to szczególnie w przypadku dzieci, które mają zakontraktowane gorączkę nieznanego pochodzenia. Dodatkowo, RTG klatki piersiowej może sprawdzić na zakażenie, a TK głowy może sprawdzić nieprawidłowości.

Leczenie

Zapalenie opon mózgowych, które jest spowodowane infekcją bakteryjną jest leczona antybiotykami - pierwsze doustnie, a następnie dożylnie. Jednak antybiotyki nie mogą leczyć zapalenie opon mózgowych, które jest spowodowane przez zakażenie wirusowe. W tych przypadkach, choroba musi iść swoją drogą. Lekarz może zalecić kortykosteroidy w celu zmniejszenia lub zapobiegania zapalenia mózgu. Na szczęście, wirusowe zapalenie opon mózgowych nie jest tak poważne, jak bakteryjne zapalenie opon mózgowych.