adcov.com

Co to jest przetoka?

Co to jest przetoka?


Dowiedzieć się, masz przetoki może być szokujące, szczególnie jeśli nie miał żadnych objawów prowadzące do uwierzyć, że masz. Niektóre przetoki może być całkowicie nieszkodliwe, ale inne mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Określenie rodzaju przetoki masz to pierwszy krok w ustaleniu, jakie leczenie, jeśli w ogóle, jest konieczne.

Definicja

Przetoka jest nienaturalne połączenie między narządów lub naczyń krwionośnych. Na przykład, osoba może rozwinąć przetoki między pętlami w jelitach, łączące dwie pętle z kanału, który nie jest częścią normalnej pokarmowego.

Rodzaje

Przetoki może wystąpić w dowolnej części ciała, z dowolnego narządu. Przetoki, które występują między naczyniami krwionośnymi lub żył nazywane są przetoki tętniczo. Przetoki, które rozciąga się od pępka do przewodu pokarmowego jest nazywany przetoki pępowinowej. Przetoki, które rozciągają się od jelit obejmują enterovaginal (łączy się z pochwą), kału (wychodzi poza ciałem) i otrzewnowej (łączy się z jamy otrzewnej).

Cechy

Przetoki może być kompletna, czyli są otwory na końcach połączenia. Mogą być również ślepe lub zamknięty, to znaczy jeden koniec jest zablokowany. Inne typy obejmują niekompletne (rury, która rozciąga się od organu, ale nie połączyć się z innym) lub w kształcie podkowy (idą wokół narządu i wyjść z ciała).

Efekty

Niektóre przetoki powstają podczas operacji, aby umożliwić płyny wewnętrzne, aby opuścić ciało. Te rodzaje przetok zazwyczaj naprawione po ich swój cel. Przetoki, które występują naturalnie może być nieszkodliwy i może leczyć się na własną rękę, lub mogą stworzyć zagrożenie dla życia warunków, takich jak zakażenie, utrata krwi lub niedożywienia.

Identyfikacja

Przetokę, która zamyka korpus mogą być zidentyfikowane poprzez lekarz bada płyny, które są wydzielane. Wewnętrznego przetoki mogą być odkryte przez USG, RTG kontrastu, tomografia komputerowa (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI).

Przyczyny

Przetoki mogą być tworzone w czasie operacji, aby umożliwić płynów, które mogą być szkodliwe, aby opuścić ciało. Naturalnie występujące przetoki może być wynikiem urazu lub infekcji.

Leczenie

Niektóre przetoki otwierają i zamykają się na własną rękę, bez osoby, które wiadomo, że nigdy nie miała. Szkodliwych przetoki wymagają operacji, aby je zamknąć i zapobiec dalszym szkodom.