adcov.com

Chemioterapia Definicja

Chemioterapia Definicja


Chemotherapy, często skracany do chemioterapii jest stosowanie silnych leków chemicznych w celu zniszczenia szybko rosnące komórki, bakterie, grzyby i wirusy. Chemioterapia jest powszechnie stosowany w leczeniu raka, ponieważ komórki rakowe zazwyczaj rosną i rozmnażają się bardzo szybko.

Formularze

Podczas gdy większość leków stosowanych w chemoterapii są podawane dożylnie, mogą być również podawane poprzez pigułek i zastrzyków. Chorych na raka skóry zwykle używać żeli i kremów zawierających chemioterapii narkotyków.

Rodzaje

Chemioterapia niszczy komórki nowotworowe pokutujących po operacji, podczas gdy neoadiuwantowej chemioterapii zmniejsza guzy przed zabiegami chirurgii lub promieniowania. Chemioterapia paliatywna łagodzi ból i inne objawy raka.

Korzyści

Chemioterapii rozłożone w całym ciele. Chemikalia mogą niszczyć komórki rakowe, które rozprzestrzeniają się od guza pierwotnego.

Krótkoterminowe skutki uboczne

Typowe krótkotrwałe skutki uboczne leków stosowanych w chemioterapii są nudności, wymioty, zmęczenie, gorączka, utrata włosów i biegunkę. Te działania niepożądane zwykle ustępują po zakończeniu leczenia.

Długoterminowe skutki uboczne

Chemioterapia powoduje czasami skutki uboczne, które nie są widoczne, dopóki obróbka jest zakończona. Długotrwałe skutki uboczne to uszkodzenie płuc tkanek, uszkodzenia nerwów, bezpłodność i choroby serca i nerek.