adcov.com

Białko kontra Niedożywienie białkowo-kaloryczne

Białko kontra  Niedożywienie białkowo-kaloryczne


Niedobór protein jest znany jako kwashiokar, a białka połączone z niedoborem kalorii nazywa marasmus. Łącznie są znane jako białka energetycznej niedożywienia (PEM). Niestety, jeszcze 150 mln dzieci poniżej 5 roku życia cierpi na PEM.

Częstość

Według bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia na temat wzrostu dzieci i niedożywienia, około 80% dzieci cierpiących na PEM są w Azji, w Afryce 15% i 5% w Ameryce Łacińskiej. Amerykańskie dzieci z reguły nie są dotknięte tego typu niedożywienia.

Kwashiokar

Dziecko cierpi kwashiokar jest niedowagę i anoreksję. Obrzęk rąk, stóp i brzucha wodą, stan znany jako obrzęk, jest cechą charakterystyczną w takich dzieci. Mają też czerwonawe włosy, łuszczenie się skóry i łamliwe paznokcie z powodu braków witaminowych. Ich wzrok jest bardzo słaba, a oni zwykle cierpią z powodu infekcji i biegunki. Niektóre przypadki zgłosić także dysfunkcji wątroby.

Marasmus

Marasmic dziecko wygląda znacznie młodziej niż jego wieku, ponieważ jest zarówno niedowagę i karłowate. Zanik mięśni oraz braku jakiegokolwiek tłuszczu w organizmie jest najbardziej charakterystyczną cechą tego stanu. Dziecko czuje się głodny i jest czujny. Dziecko jest rozdrażniony i niespokojny.

Różnice

Dzieci cierpiące na marazmu są generalnie młodsze niż kwashiokar. Dziecko cierpi kwashiokar spuchła kończyn podczas marasmic dziecko wygląda chudszy. Skóra wydaje się marasmic dziecko również są wyższe niż w przypadku dziecka kwashiokar. Marasmic dziecko nie cierpi z powodu zaburzeń czynności wątroby lub ciężkimi zaburzeniami wzroku albo.
Według dr Asha Badaloo w badaniu opublikowanym w numerze American Journal of Clinical Nutrition w czerwcu 2006 r dziecko kwashiokar jest bardziej chory niż marasmic dziecka i ma wyższą śmiertelność, ponieważ cierpią bardziej złożonych niedoborów. Głównym powodem tego może być to, że dzieci z kwashiokar nie są w stanie skutecznie trawienia tłuszczu w organizmie. Dzieci z kwashiokar mają również większą śmiertelność.

Leczenie

Leczenie marasmic dziecka jest łatwiejsze niż dziecko cierpi z kwashiokar. Ciężkie przypadki w obu warunkach wymaga hospitalizacji wraz z leczenia antybiotykami zakażeń. O wysokiej zawartości białka i energii diety podano pacjentom. Jaja, odtłuszczone mleko i ryby są dobrym źródłem białka dla dzieci, podczas gdy owoce i warzywa mogą dbać o niedobory witamin i minerałów.