Kamienie nerkowe i kolki

December 14   by Aldrich

Kamienie nerkowe i kolki


Kolka nerek jest nazwą nadaną ciężkim bólem brzucha powodowane przez obecność jednego lub więcej kamieni nerkowych. Kamienie nerkowe tworzą w nerce w moczowodu (przewodu odprowadzającego moczu z nerki), mogą również tworzyć w pęcherzu. Kamienie nerkowe są w różnych kształtach i rozmiarach; mogą być małe kryształy lub wielkości piłek golfowych.

Objawy

W niektórych przypadkach mogą występować kamicy nerkowej, nie powodując żadnych problemów lub objawów. Jednakże, w wielu przypadkach, kamienie nerkowe mogą być bardzo kłopotliwe. Kamień tkwi w nerkach mogą powodować bóle brzucha i kolki nerkowej. Nerek kolka jest silny ból, który przychodzi i odchodzi. Jest to spowodowane przez kamień, który trafia do Ureta kamień utknie i Ureta ściska kamień w kierunku pęcherza powodując silny ból. Ten ból może rozprzestrzenić się na dolnej części brzucha i pachwiny jak kamień przechodzi przez Ureta. Innym objawem kamicy nerkowej jest krew w moczu spowodowane przez kamień cięcia wewnątrz moczowodu. Zakażenia moczu są również bardziej powszechne dla osób z kamieni nerkowych.

Jak często są kamienie nerkowe?

Około 3 na 20 mężczyzn i 1 na 20 kobiet cierpi z powodu kamieni nerkowych w pewnym momencie w ich życiu. Kamieni nerkowych może wystąpić w każdym wieku, ale są bardziej powszechne w wieku pomiędzy 20 i 40. Połowa ludzi, którzy tworzą kamienie nerkowe zrobi to ponownie w pewnym momencie w przyszłości.

Formacja

Nerki są organy, które filtr krwi i usunąć nadmiar odpadów i wodzie, moczu. Moczu przechodzi z nerek do moczowodu przez pęcherz. Chemikalia odpady w moczu może czasem zlepiają się ze sobą i tworzyć kamienie nerkowe.

Leczenie

Większość kamieni nerkowych, które powodują kolki nerkowej są małe i po prostu przejść z organizmu z moczem. Picie dużych ilości wody może przyspieszyć ten proces. Silne środki przeciwbólowe są często używane do stłumić ból, aż kamień przepuszcza. W niektórych przypadkach, gdy kamień zostaje zatrzymany w moczowodzie lub nerce i objawy utrzymują się, wymagane jest leczenie. Zabiegi obejmują wstrząs pozaustrojowej litotrypsji (fale uderzeniowe wysokiej energii koncentruje się na kamień z zewnątrz ciała do rozbicia kamienia); Ureteroscopy (gdzie cienka teleskop jest przekazywana do moczowodu przez pęcherz i cewkę moczową do lokalizacji kamieni, a następnie stosuje się laser do zerwania go); lub kamień można usunąć za pomocą tradycyjnej operacji, w których dostęp do moczowodów i nerek uzyskuje się poprzez nacięcie.

Zapobieganie

Jeśli już cierpiał na kamicę nerkową, są mniej narażone na nawrót jeśli regularnie pić duże ilości wody; od 2 do 3 litrów zaleca dni.

Related Articles